Dlaczego korek? – Szelma

Szelma

Trwały, odporny i ekologiczny


Korek to wyjątkowy i wszechstronnie wykorzystywany materiał, m.in. jako tkanina do produkcji torebek, portfeli, butów, biżuterii i odzieży, a przez wielu uznawany za nową skórę, dla której jest ekologiczną alternatywą. 

Tkanina korkowa to cienka warstwa korka naklejona na płótno. Zewnętrzna warstwa na której jest korek, sprawia że jest ona wodoodporna, neutralna dla skóry. Nie kruszy się i jest wytrzymała.

Drzewo korkowe pozbawione kory wchłania cztery razy więcej dwutlenku węgla niż drzewo z korą na sobie. Dlatego Lasy korkowe absorbują 14 milionów ton każdego roku co odpowiada 3 milionom samochodów 

Pozyskanie korka


Dęby korkowe rosną na plantacjach w basenie morza śródziemnego, a głównym producentem korka jest Portugalnia. Jesienią, po sezonowaniu na terenie plantacji, zostanie przetransportowana do fabryk na północy kraju.

Metoda okorowania dębów korkowych nie zmieniła się od lat. Jest to czynność wymagająca od plantatora zarówno dużej sprawności fizycznej jak i delikatności. Przy pomocy toporka nacina się możliwie duże fragmenty kory, tak aby jego ostrzem nie zranić samego drzewa. 

Pierwszy raz dąb zostaje okorowany po około 25 latach od zasadzenia. Po zbiorze kora stopniowo odrasta i po dziewięciu latach następuje kolejny zbiór. W takich odstępach czasowych surowiec jest dalej pozyskiwany bez szkody dla drzewa, które obumiera z przyczyn naturalnych dopiero, gdy ma z górą 150 lat.

Jedyny w swoim rodzaju


Każdy produkt zrobiony z korka jestu unikalny, ponieważ żadna część korka nie powiela swojego wzoru. Jego wyjątkowa tekstura i miękkość w dotyku sprawia, że jest to naprawdę przyjemny materiał. Myślę że warto go promować i rozpowszechniać, a tym bardziej mając na względzie jego przyjazny ekologii charakter.

Łatwy w obsłudze


Dodatkową zaletą tkaniny korkowej jest to że nie wymaga konserwacji. Wystarczy przetrzeć go miękką wilgotną ściereczką. Korek nie nasiąka i nie przyjmuje wody. Od razu jesteś gotowy na kolejne wyzwania. Powodzenia!

Lekki jak piórko


Korek jest naprawdę lekkim materiałem. Gdy otworzysz pudełko, myślę że pierwsze co się wam rzuci w oczy to ciekawy materiał i to że jest on bardzo lekki. Dla mnie osobiście ma to znaczenie, bo po co dźwigać.

a Ty, wybrałeś już swój pasek z korka?